Google lanserar spelet server hosting plattform Agones

0
48

Noll

Video: Hur stora molnleverantörer stack upp i 2018

Google på tisdagen tog wraps av Agones, ett open source-spel hosting-plattform byggd på toppen av Kubernetes och utvecklats i samarbete med gaming jätte Ubisoft.

Enligt en Google Cloud Platform blogginlägg, Agones kommer att ge spelutvecklare ett enklare sätt att vara värd för den typ av massiva multiplayer spel som har blivit mycket populära i gaming världen.

Nyckeln till Agones är dess användning av Kubernetes, Google-inkuberas projekt som vuxit fram som open-source-behållare orkestrering standard.

Läs också: AWS lanserar elastisk container service för Kubernetes

För närvarande, multiplayer-spel utvecklare go om spelet server skalning med egenutvecklade programvara, som de flesta orkestrering och skalning system inte kan hantera en sådan tung arbetsbelastning.

Google säger Agones kan ersätta traditionella kluster förvaltning och spelet server skalning system med Kubernetes kluster, ger vägen till förbättrad provisioning server via Kubernetes API och förenklad verksamhet för utveckling av team.

“Att bygga Agones på toppen av Kubernetes har massor av andra fördelar också: det kan du köra dina spel arbetsbelastning där det är mest logiskt, till exempel på spelutvecklare” maskiner via plattformar som minikube, i studion kluster för utveckling i grupp, på lokaler maskiner och på hybrid-moln-eller full-molnbaserade miljöer, inklusive Google Kubernetes Motor,” Google developer advocate Mark Mandel skrev i blogginlägget.

agones.gif

“Vårt mål är att ständigt hitta nya sätt för att ge högsta kvalitet, de flesta sömlösa tjänster till våra spelare så att de kan fokusera på sitt spel”, tillade Ubisoft development director Carl Dionne. “Agones hjälper till genom att ge oss flexibilitet att köra dedikerade servrar spel i optimal datacenter, och genom att ge vårt lag mer kontroll över de resurser de behöver. Detta samarbete gör det möjligt att kombinera Google kompetens för att utveckla och sprida Kubernetes i skala med vår djupa kunskap om utveckling av spel och rörledningar och teknik”

TIDIGARE OCH RELATERADE TÄCKNING

Google släpper Moln TPU beta, GPU-stöd för Kubernetes

Google säger en begränsad mängd av TPUs finns tillgängliga idag.

Kubernetes akademiker till fullständiga säkerheter, open-source program

Kubernetes, som har tagit moln behållare orkestrering världen med storm, har nu tagit examen från Native Cloud Computing Foundation.

Relaterade Ämnen:

Cloud

Affärssystem

Linux

Utvecklare

Säkerhet

0