Eftpos tilslutter Android Betaler for ANZ og Cuscal kortholdere

0
43

Nul

Australske elektroniske betalinger netværk Eftpos har annonceret at deltage Android Betale, med Eftpos-kun kunder fra Australien og New Zealand Banking Group (ANZ) og Cuscal være den første til at få adgang til tjenesten.

Næsten 2 millioner kunder fra ANZ og otte Cuscal-backed kreditforeninger og banker, herunder People ‘ s Choice Credit Union, Sydney Credit Union, Woolworths medarbejderens kreditforening, Credit Union Australien, Nexus Gensidig, og FCCS vil være i stand til at gøre mobile betalinger med deres Android-enheder.

image001.png

Eftpos tilslutter Android Betaler

Billede: Leveret

Den mobile tryk & betalings service vil bruge tokenisation for øget sikkerhed ved at erstatte forbrugeren kort data fra Eftpos betaling netværk med en unik identifikation token, der kan bruges til betaling, uden at afsløre fortrolige oplysninger.

Token service, bygget i partnerskab med mobile betalinger udbyder Rambus, giver Eftpos til at generere og styre sin egen betaling tokens, mens også tillade kortholdere hurtigt deaktivere mobile betalinger uden at annullere den fysiske kort sig selv.

I modsætning til andre kort, som proces mobile betalinger som kredit transaktioner, Eftpos fungerende DIREKTØR Paul Jennings, sagde Eftpos på Android Betaler, vil give kunder med en sikker adgang til deres egne penge i real-time, hvilket mindsker sandsynligheden for at blive surcharged.

Mere end 1 million Eftpos “tryk & pay” – kort, der er udstedt af den Australske finansielle institutioner, og Eftpos forventer, at antallet at nå over 3 millioner ved udgangen af 2017.

Selskabet sagde sin netværk behandlet mere end 2,2 mia check og besparelser transaktioner i 2016, med en værdi på mere end AU$138 millioner.

Sidste måned, Eftpos annonceret at deltage Apple Betaler, så kunder med en ANZ-udstedt adgangskort for at bruge iPhone maker ‘ s pung til at gøre i butikken Eftpos mobile betalinger.

ANZ tilbyder Apple Betaler, Fitbit Betale, Android Betale, og Samsung Fjernsyn, hvilket gør det den eneste bank i Australien for at tilbyde fire tredjeparts-wallet-løsninger, der, i tillæg til sin egen ANZ Mobile Betale platform.

“Vi arbejder med vores medlemmer, og tegnebøger, at de gerne vil være i, om det er deres egne tegnebøger eller en Apple-wallet, eller en Google eller Samsung, eller noget andet. Det er den måde, vi arbejder på,” Jennings, sagde tidligere.

“Vi er medlem-gensidig, så de ting, som vi gør, er understøttet af vores bestyrelse, som omfatter mange af de [ovennævnte] banker — vi gør tingene på til gavn for vores medlemmer og ikke alle i vores medlemstal er til at tegne, hvad vi gør.

“Hvad tegnebøger vores medlemmer vælger at blive i, at vi vil se at være i så godt — det bare sker for at være den første.”

I mellemtiden, Commonwealth Bank of Australia (CBA) har da lov betalinger fra Garmin smartwatches, mens Vest sluttede Samsung Betale tidligere i år.

Cost-benefit-analysen er New Zealand datterselskab ASB Bank også annonceret i sidste måned tilgængeligheden af betalinger via Fitbit Ionisk, som blev lanceret globalt i September, så kunder med bærbare giant ‘ s nye smartwatch til at betale via et ur, tap på.

Forsker firma Enebær skønnes antallet af brugere af Apple-Fjernsyn, Samsung Fjernsyn, og Android Betale for at nå op på 150 millioner ved udgangen af dette år.

Apple Betaler forventes at nå op på 86 millioner brugere ved udgangen af 2017, mens Samsung Betaler forventes af Enebær til at nå op på 34 millioner, og Android Betale 24 mio.

Relaterede Dækning

ANZ bank ser ud til at Silicon Valley new tech exec

Ron Spector vil slutte sig til den bank som selskabets administrerende direktør for New Business, ny Teknologi og Ventures.

Commonwealth Bank lancerer facial anerkendelse login til iPhone X

Fra fredag, iPhone X-brugere vil være i stand til at bruge Face-ID til at logge på CommBank app.

RBT ønsker, at banker, der er involveret i Australske regering digitale identitet løsning

Snarere end herunder banker, DTA har valgt et par af offentlige myndigheder, én, der er ansvarlig for robo-gæld sammenbrud og andre, der beskæftiger sig i overensstemmelse med DET udfald, og en postal service, der ønsker at stemme til at forekomme via blokkæden.

R3, 22 bankerne opbygger blokkæden-baserede internationale betalinger platform (TechRepublic)

R3 er fordelt ledger teknologi (DLT), som er baseret på blokkæden, bliver brugt til at skabe et system, for at sikre, at grænseoverskridende betalinger.

Mastercard åbne kilder blokkæden API til at hjælpe med at foretage betalinger, mere sikker og gennemsigtig (TechRepublic)

Virksomheder kan nu trykke på Mastercard ‘ s blokkæden teknologi for B2B betalinger og handel med finansielle transaktioner.

Relaterede Emner:

Australien

Regeringen

Big Data Analytics

Innovation

Sikkerhed

Mobilitet

0